Další utracené miliony Služeb města Pardubic bez kontroly

Služby města Pardubic jdou od skandálu ke skandálu. Poté, co policie už vyšetřuje spekulativní nákupy nepotřebných pozemků, politici z dozorčí rady najednou objevili, že se v městské firmě děly další zajímavé věci. Lidé z bývalého vedení firmy nakoupili cenné papíry za 20 milionů, o kterých nikdo nic neví, a za svou mediální prezentaci platili statisíce ročně.

Na možné nekalosti upozornili jako první politici z opoziční ODS. Podle nich se nesrovnalostí ve firmě odehrálo několik. „Například jsme zjistili, že firma nakoupila za zhruba 20 milionů korun cenné papíry. Má to ovšem dva háčky – nikdo netuší, co to je za papíry a také proč je firma, která se má starat o pořádek ve městě, kupovala,“ uvedl lídr pardubické ODS Karel Haas.

Další nejasnosti se týkají i mediální prezentace firmy, na kterou MF DNES upozorňovala už loni. „Firma v loňském roce utratila 224 tisíc korun za přehled o svém mediálním obrazu. Bohužel za tuto částku společnost nic nedostala. Až po upozornění dozorčí rady vybraná firma dodala letos 23. března patnáct stránek textu. Máme obavy, že se stejné věci děly i v předchozích dvou letech,“ uvedl dlouholetý zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Lídr hnutí Pardubice pro lidi Petr Králíček říká, že je potřebné změnit fungování této společnosti tak,  že její primární určení je úklid města a svoz odpadů. To, jaké skandály firmu v posledních letech SmP provázejí je ukázka neschopnosti politického vedení města.

Kauzy Služeb města

  1. V listopadu 2016 vyrazili do JAR tři manažeři firmy. Cestu za 270 tisíc vykázali jako služební. Později se ukázalo, že to byla dovolená. Byť škodu výletníci uhradili, Lea Tomková skončila jako šéfka Služeb a zastupitelka města za ANO.
  2. Firma koupila pozemky u Chrudimky Pod Vinicí, ačkoliv je zastupitelé odmítli jako zbytečné.
  3. Firma koupila za pět milionů tři lesní parcely u Černé za Bory od tehdejší tchyně člena představenstva Karla Hrona. Ten je přitom sám koupil za 959 tisíc v aukci.
  4. Hloubkový audit ve firmě odhalil nákup cenných papírů za dvacet milionů a předražené mediální služby, za které Služby daly statisíce.

Zdroj: https://pardubice.idnes.cz/