Zdražení parkovného v Pardubicích ?

Pardubice nejspíše čekají změny v cenách parkování. Od dubna by se měly zvýšit ceny parkovného, některá místa budou nově zpoplatněna. O změnách bude v pondělí 18. února jednat Rada města Pardubic. Jedním z důvodů je snaha srovnat cenu jízdného v městské hromadné dopravě s cenou za parkování.
Úpravu cen parkovného navrhl r
adní Pardubic a gesční náměstek  Petr Kvaš (ODS), který ji považuje
za nástroj regulace pardubické dopravy a způsob, jak přesvědčit veřejnost, aby si k cestování po městě zvolila jiný typ dopravy.

V současné době je město rozděleno do 3 parkovacích zón s jednotlivými sazbami ve výši 10, 20, 30 a 40 korun za hodinu. Od dubna by se počet zón nezměnil, zavedeny však budou 3 základní sazby parkovného za hodinu ve výši 40, 60 a 80 korun. Na záchytných parkovištích, kde vyšlo celodenní parkování na 20 korun, by řidiči od března zaplatili o 60 korun více a změny nastanou i v případě parkovišť za benzinovou stanicí u autobusového nádraží či na Pernerově náměstí. „U bývalého bytového domu na Pernerově náměstí již nebude možné parkovat na rezidentní kartu, a to i v souvislosti s tím, že původní bytový dům byl rekolaudován na administrativní budovu s dvěma bytovými jednotkami. Druhou změnou je pak zavedení parkovného na parkovišti za čerpací stanicí MOL na Palackého třídě, kde bude poplatek činit 20 korun za půl hodiny, 40 korun za hodinu a 80 korun za den,“ dodává náměstek Kvaš. Výši všech sazeb přitom budou kopírovat platby prostřednictvím SMS, kdy bude cena stejná jako při platbě v hotovosti. Provozní náklady na odeslání SMS totiž půjdou na vrub města.

V lokalitě 1, která zahrnuje Pernštýnské a Pernerovo náměstí a náměstí republiky, budou nově platit sazby 40 korun za půl hodiny a 80 korun za hodinu. Do této zóny spadají také ulice Labská, U Stadionu, Palackého a Tyršovo nábřeží, kde půlhodina vyjde na 20 korun, hodina na 40 korun a celodenní parkování na 80 korun. Ve druhé lokalitě dosáhne parkovací sazba výše 30 korun za půl hodiny a 60 korun za hodinu, ve třetí lokalitě pak 20 korun za půl hodiny a 40 korun za hodinu.

Lídr hnutí Pardubice pro lidi Petr Králíček říká, že pouhé navýšení  ceny parkování není regulace systému parkování. „Je potřebné lidem nabídnout nová parkovací místa a to zejména v parkovacích domech, které je potřebné urychleně vybudovat. Jinak se mohou ceny zvedat do nesmyslných částek a problém se stejně nevyřeší“, uvedl Petr Králíček.