Brazilský letoun EMBRAER KC-390 v Pardubicích

V pondělí 6. června proběhly na letišti v Pardubicích pozemní a letové ukázky brazilského letounu EMBRAER KC-390 a zkoušky naložení a přepravy Panduru II. Jednalo se o nezávaznou ukázku schopností letounu a nevyplývají z ní v tuto chvíli žádné závazky. Ukázka v ČR je součástí širší prezentace brazilského letounu v rámci Evropy, mj. v Maďarsku a Portugalsku.

Je zřejmé, že Ruská invaze na Ukrajinu změnila bezpečnostní prostředí ve světě a zdůraznila nutnost realizovat rozsáhlé modernizační projekty, jejichž cílem bude posílení schopností Armády České republiky. Jedním z takových projektů bude i modernizace letky transportních letounů. Demonstrace letounu Embraer KC-390 je jedním z kroků, jak zjistit, co současný trh v oblasti transportních letounů nabízí.


EMBRAER KC-390

  • Letoun, na jehož vývoji se podílela i česká společnost Aero Vodochody, byl vyvinut na objednávku brazilské armády pro plnění celé řady úkolů. Přepraví až 26 tun materiálu, 80 cestujících či více než 60 parašutistů. Umožňuje tankování za letu, dokáže monitorovat vzdušný prostor nebo se proměnit v létající nemocnici. Embraer KC-390 létá rychlostí až 850 km/h a na jedno natankování uletí až 4 800 km.